Astronomické pozorování - podmínka do fyziky

 

Pokud byste chtěli podmínku do fyziky astronomické pozorování, zde jsou podrobnosti a náměty. Mohou je využít roáni (pokud to pro ně nebude moc těžké - mohou jim pomoci rodiče), ale především je určen pro omikron a ksí (a také píány, kteří si hvězdy nesplnili na úvodním výjezdu)

Ideální je pozorovat aspoň dva dny po sobě (pokud bude jasno). A také to, že nebudete pozorovat jen pouhým okem, ale seženete si minimálně divadelní kukátko nebo i lepší dalekohled (to je pro ksí a omí povinné).

První varianta je Měsíc. Ten je teď dobře vidět. Vždy v konkrétním čase (který napište do protokolu) ho pozorujte pouhým okem a ideálně i dalekohledem (stačí divadelní kukátko nebo myslivecký dalekohled). Nakreslete významné útvary a podle mapy Měsíce zkuste alespoň pět z nich pojmenovat (moře, krátery ad – mapu najdete na internetu nebo v atlase). Dále určete azimut (ve stupních) a taktéž výšku nad obzorem (taktéž ve stupních).
Další dny (klidně i obden) už opět ve stejném čase,  určete jeho polohu (opět výšku a azimut) a jen jednoduše nakreslete, jak se změnil jeho tvar ad.

Další možností je planeta Jupiter a další planety a mimohvězdné objekty. Jupiter najdete západně od Býka (viz. https://www.hvr.cz/wp-content/uploads/2024/01/skymap_2024_01.png a také https://www.asu.cas.cz/files/pages/obloha-tento-mesic/2024/skymap-02-2024.pdf), příp. si stáhněte Stellarium a tam ho uvidíte taky dobře. Opět napište čas a místo pozorování, určete polohu. Podívejte se na něj dalekohledem a nakreslete (ideálně tužkou nebo pastelkami, co vidíte). Dále jeho pozorování doplňte pozorováním M42, tj. Velké mlhoviny v Orionu (mlhavý obláček pod Orionovým pasem). Nakreslete, co vidíte, opět určete polohu a zkuste si o objektu i něco zjistit. Podívejte se dalekohledem i na Kuřátka M 45 (Plejády) – skupinu hvězd poblíž Aldebaranu (občas lidem připomínají Malý vůz, ale ten to není 😊 – je na druhé mapě).

V pozdější části noci uvidíte i Pegase a u něj Velkou mlhovinu v Andromedě M 31 (na druhé mapce). Je to nejvzdálenější objekt pozorovatelný pouhým okem. Tak ho můžete najít a zakreslit také.

Na večerní obloze je také vidět Saturn, ale více na severozápadě. Samozřejmě si zopakujte i souhvězdí, které už umíte a do protokolu (v obou variantách napište, jaké jste viděli a poznali).

Stejné pozorování uskutečněte ještě po pár dnech a zkuste porovnat, jak se změnila poloha a jasnost objektů. To už bude jen kontrolní na chviličku.

Nezapomeňte na kvalitní záznamy v protokolu (vč. nákresů). Kdo to zvládne podle zadání (i minimálně ve dvou dnech), dostane podmínku B7 a zároveň to bude mít jako součást povinné podmínky B5. Pokud to uděláte hodně dobře, bude se to počítat do celkového hodnocení fyziky jako významný bonus.

Kdybyste chtěli cokoliv zkonzultovat nebo poradit sms-kujte nebo i volejte (pokud budu na příjmu).

Přeji čistou oblohu a hodně štěstí a hvězdných zážitků.

František, 603995726

P.S.: https://stellarium.org/cs/