Děti z Přírodní školy a ghetta Terezín v Městské knihovně

Srdečně Vás zveme na přátelské setkání v Městské knihovně, které by mělo být důstojným vyvrcholením dlouhodobého projektu SHOA. Uskuteční se v úterý 15. února 2011 od 18:00 v Městské knihovně Praha. Vstup volný. Více informací níže.

h3>

Pozvánka do MKP - Hymna vězňů

Hymna vězňů, aneb poselství  kluků z Terezína

V letech 1942 – 1944 vznikl v podmínkách terezínského ghetta unikátní pedagogický projekt – na chlapeckém domově jedna v objektu L 417 začala z iniciativy vychovatele Valtra Eisingera fungovat dětská samospráva, tzv. „Republika ŠKID“. A zároveň s ní, především díky tehdy čtrnáctiletému Petru Ginzovi, začal vycházet i časopis VEDEM, do kterého velká část kluků z „Domova“ přispívala. Mimořádnost časopisu spočívá v tom, že kromě publikace rozsáhlé literární tvorby chlapců, podrobně odráží i jejich každodenní život, problémy i úspěchy, ale i vývoj a zrání samosprávy a celého dětského kolektivu. Navíc v rubrice „Toulky Terezínem“ podrobně představuje jednotlivá místa v ghettu očima „náctiletých“. Z necelých sta obyvatel „ŠKIDu“ se konce války dožilo pouhých patnáct, shodou okolností se ale podařilo zachránit právě časopis VEDEM.

Když jsme se s našimi dětmi z pražského gymnázia Přírodní škola na jaře 2009 s texty z VEDEM seznámili, byli jsme nadšeni. Mnohé z toho, čím kluci na "Jedničce" žili, co je trápilo nebo na co se těšili a co tvořili, bylo velmi blízké i životu našeho školního kolektivu dnes. Jakkoli se naše situace zdá úplně jiná, bylo nám to všechno téměř až důvěrně blízké. A jak jsme do života, do hledání, do radostí a bolestí, ale i do povětšinou tragické smrti našich kamarádů pronikali hlouběji, rostl v nás i stále naléhavěji pocit, že to, co kluci tehdy vytvořili, vlastně nebylo určeno jen pro ně, ale přes půl století toto jejich poselství stále hlasitěji mluví k dalším a dalším generacím.

Proto jsme se rozhodli jen nevzpomínat, ale pokusit se alespoň částečně předat odkaz Škidovců dál. Během téměř roku práce vznikly u nás ve škole webové stránky VEDEM 2010, které texty z Terezína představují , a byly spuštěny 1.12.2010 v české i anglické verzi na adrese www.vedem-terezin.cz .  Snažili jsme se, aby neměly pouze informační hodnotu, ale dokázaly návštěvníky do tehdejších událostí a míst co nejvíc vtáhnout. K tomu je určena kromě textů a fotografií i interaktivní mapa Terezína a také několik pracovních listů a úkolů, které zvou návštěvníky přímo do ulic bývalého ghetta.

V archivu terezínské Malé pevnosti jsme také vyhledali všechny dosud nepublikované básně tehdy čtrnáctiletého Hanuše Hachenburga. Tento mimořádně talentovaný mladík patřil k častým a výrazným přispěvatelům VEDEM a byl zavražděn v červenci 1944 v Birkenau. Všech jeho třicet dochovaných básní jsme ve spolupráci s Marií Rút Křížkovou edičně připravili k vydání v nakladatelství Baobab. Básnická sbírka nazvaná „Hned vedle bílá barva mráčků“ vyšla v polovině prosince 2010.

Během měsíců práce jsme se setkali s celou řadou lidí, ať to byly pamětníci, pracovníci muzeí a archivů, nebo kolegové z jiných škol, nebo pracovníci sdělovacích prostředků. Navázali jsme kontakty s mnoha lidmi z různých míst ve světě, kteří měli ke Škidu a VEDEM osobní vztah, proběhla celá řada hlubokých setkání a navázána nová přátelství. Rádi bychom se proto se všemi, kterým je téma blízké a chtěli by  na „kluky z Jedničky“ zavzpomínat,  společně setkali v rámci večera v Městské knihovně v Praze 15.2.2011 od 18:00 hod.

Večer bude především ve znamení díla Hanuše Hachenburga – představíme vám  první vydání jeho básnické sbírky „Hned vedle bílá barva mráčků“ a v novém nastudování můžete shlédnout Hanušovu divadelní hru „Hledá se strašidlo“. Těšit se ale můžete i na prezentaci a novinky na webových stránkách časopisu VEDEM a další překvapení. Rádi bychom ale byli, aby byl večer i ve znamení osobních setkání a času, který věnujeme jedni druhým.

Těšíme se na vás.

Matouš Bičák, Daniel Pražák, František Tichý, Filip Mašek, Jasna Simonová, Richard Sladký, Magdalena Bartáková a Vít Novotný za studenty a učitele gymnázia Přírodní škola