Tercie - fyzika - pátek 20.3.
Tercie – střídavý proud, pátek 20.3.
Ahoj kamarádi,
tak jsem doufal, že s Matoušem ve středu ve škole natočíme hodinu na video, abyste mě viděli, ale nějak jsme se minuli. Tak to budeme muset zvládnout zase takhle.
Doporučuji vám si to číst postupně a dělat si postupně zápisky (vč. nákresů) do vašeho sešitu z fyziky (nebo alespoň někam na papír). Rovnou odpovídejte i na otázky, které tam postupně máte. Na konci pak odpovězte na kontrolní otázky. Na konci hodiny mi své zápisky ze sešitu vyfoťte a pošlete.
Včera jste měli za úkol vymyslet a nakreslit, jak vypadá průběh střídavého proudu v závislosti na čase. Správné řešení je toto:
https://www.google.com/search?q=st%C5%99%C3%ADdav%C3%BD+proud+graf&rlz=1C1AOHY_csCZ710CZ710&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwj6purejqboAhWC_aQKHUduCVEQ_AUoAXoECAwQAw&biw=1024&bih=466
Křivce, která změnu popisuje říkáme „sinusoida“ . Popíšeme si na ní pár důležitých věcí.
1. největší výšku (a i hloubku) nad (pod) osou x , nazýváme AMPLITUDA. Ten nejvyšší a nejnižší bod nám vlastně říká, jaká je maximální hodnota proudu (nahoru v jednom směru, dolů v opačném). Jaká to bude hodnota na našem grafu?
2. to, jak dlouho trvá, než se zopakuje jeden cyklus (tj. např. od jednoho „vršku“ k tomu dalšímu (tu dobu odečteme z osy x ) nazýváme PERIODA a označujeme ji velké T. A protože je to doba, tak v jakých jednotkách myslíte, že ji budeme uvádět?
3. Často nás zajímá i kolik cyklů (tj. po sobě se opakujících „nahoru dolů“) proběhne za jednu sekundu. Zase byste to měli být schopni „odečíst“ z grafu. Veličinu nazýváme FREKVENCE a označujeme ji malé f . Používáme pro ni jednotku Herz (čti Herc), značíme Hz.
To tedy znamená, že když napíšeme: f=5Hz , že je frekvence 5 Herzů a tedy 5x za vteřinu dojde k tomu, že se prostřídá plus a mínus nebo také směr proudu tam a zpátky.
Frekvence střídavého proudu v zásuvce je 50 Hz. Co to znamená?
Jaká bude odhadem frekvence na našem grafu na obrázku?
Existuje jednoduchý převodní vztah mezi periodou a frekvencí a to, že f=1/T a zároveň tedy i platí, že T=1/f (přepište si to prosím do sešitu do normálního zlomku). Jednoduché, ne?
Takže např., když je perioda (T=2s) , tak frekvenci spočítáme: f=1/T , tj. jedna děleno dvěma, tj. ½ (čili 0,5). Naopak, když bude frekvence f=10 Hz, spočítáme periodu T=1/f , tj. jedna děleno deseti, čili 1/10 (čili 0,1). Je to jasné?
Tak teď zkuste spočítat do sešitu (nezapomeňte na zápis!!!):
Jaká je frekvence, jestliže je perioda
a) 0,2 s b) 100 s c) 1/100 s
Jaká je perioda střídavého proudu, jestliže je frekvence:
a) 50 Hz b) 0,5 Hz c) 1000 Hz
Výsledek můžete vyjádřit jako zlomek, HODNĚ VÁM TO ULEHČÍ PRÁCI, tak se to naučte J
Tak to je pro dnešek všechno, na závěr ještě odpovězte do sešitu na tyto otázky:
1. Kolikrát dosáhne za sekundu proud nulové hodnoty, jestliže je frekvence 50 Hz ?
2. Co je to alternátor? Jaká je souvislost mezi prací alternátoru a frekvencí střídavého proudu, který vytváří?
3. Myslíte, že pro vztah mezi střídavým napětím s střídavým proudem platí Ohmův zákon (tj. I=U/R) ?
Nezapomeňte, že váš zápis, který mi vyfoťte a pošlete, tedy jeho kvalita ovlivní to, jestli z toho bude na konci tématu podmínka J.
Mějte se hezky, a kdyby bylo něco nejasného tak napište nebo zavolejte.
František