Terezínský časopis VEDEM na internetu
V podvečer 1.12 2010 byl zahájen provoz webové stránky VEDEM 2010. Představuje v digitalizované podobě velkou část textů ze stejnojmenného časopisu, vydávaného chlapci v terezínském ghettu. Časopis začal vycházet v prosinci 1942 z iniciativy tehdy čtrnáctiletého Petra Ginze, mj. jako reakce na ustavení chlapecké samosprávy na pokoji – domově 1 v objektu L 417 (dnes muzeum ghetta). Během dvou let vycházel tento, zpravidla ručně psaný časopis, každý týden a za tuto dobu do něho přispívalo několik desítek chlapců, kteří domovem prošli. Díky citlivé pedagogické práci vychovatele Valtra Eisingera a neúnavné práci mnoha aktivních kluků vznikl v extrémních podmínkách ghetta skutečný domov internovaných mladých lidí. Mimo Petra Ginze, který nejen redigoval časopis, ale dokázal mnoho kamarádů zapojit do psaní článků a dalších aktivit, organizoval a vedl přednášky a v rámci práce v samosprávě nenásilně korigovat celkový tón a směřování chlapeckého kolektivu, patřili k výrazným osobnostem Jiří Kurt Kotouč, bratr básníka Jiřího Ortena Zdeněk Ornest, talentovaný básník Hanuš Hachenburg, nebo Jiří Brady bratr Hanky Brady známé z projektu Hanin kufřík. Časopis Vedem obsahuje nejen velké množství povídek, básní a úvah, ale i reflexe činnosti samosprávy a života na domově, kulturních akcí a společných zážitků a dobrodružství. Zcela mimořádnou rubrikou byly v časopise „Toulky Terezínem“, které v celé řadě reportáží představují nejrůznější místa v ghettu a okolí očima tehdejších „náctiletých“, které zcela originálním způsobem zaznamenávají tehdejší poměry v ghettu a přináší nový pohled na tuto tématiku.
Webové stránky vytvořili v rámci svého školního projektu studenti a učitelé Soukromého reálného gymnázia Přírodní škola, o.p.s. (www.prirodniskola.cz) za velkorysé podpory Památníku Terezín, Chavy Pressburger – sestry Petra Ginze, zavražděného v Osvětimi, Jiřího Bradyho, Marie Rút Křížkové a dalších příznivců.
Hlavními tematickými okruhy stránek jsou tzv. „Republika ŠKID“ – chlapecká samospráva v terezínském Domově 1, kde autoři VEDEM během své internace žili, interaktivní mapa „Toulky Terezínem“ představující různá místa v mapě bývalého ghetta prostřednictví textů z VEDEM a porovnání dobových i současných fotografií a dále výběr z básnické i prozaické tvorby chlapců, z nichž většina se nedožila konce války. Stránky budou spuštěny v české i anglické verzi.
Věříme, že poslouží nejen zájemcům o historii, pamětníkům a jejich rodinám, ale i školám a dětským oddílům. Těm stránky postupně nabídnou několik pracovních listů, her a soutěží navazující na téma holocaustu, životu v Terezíně a ŠKIDu. Jejich účelem je seznámit návštěvníky s fungování celého ghetta očima tehdejších „náctiletých“, zpestřit jim aktivnější formou vzdělávání o holocaustu a dostat především mladé lidi do míst ve městě, kam zpravidla při běžné návštěvě nezavítají.
Obsah stránek bude postupně rozšiřován. Stránky od 1.12. naleznete na www.vedem-terezin.cz
Matouš Bičák (724126260, matofilm@gmail.com), Daniel Pražák (739417909, foramen.cranialis@seznam.cz), František Tichý (603995726, tichy@prirodniskola.cz) za studenty a učitele gymnázia Přírodní škola